Wycieczka Białystok-Wilno
W dniach 25-17.04.2025r. odbyła się wycieczka koła historycznego do Białegostoku i Wilna. W tym roku szkolnym uczniowie koła historycznego za cel postawili sobie, że zwiedzą wschodnie połacie dawnej Rzeczypospolitej, których historia rozpoczyna się od unii polsko-litewskiej zawartej w 1385 roku., a w przypadku Wilna zakończyła się wybuchem II wojny światowej. Głównym celem wycieczki było poznanie zabytków architektury i historii i kultury Białegostoku oraz Litwy.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy z przewodnikiem miejskim, który przedstawił nam historię Białegostoku począwszy od XVIII w aż do czasów współczesnych. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić Pałac Branickich i poznali losy jednego z największych magnatów Rzeczypospolitej, przemierzyli Rynek Kościuszki oraz zwiedzili najstarszą białostocką świątynię prawosławną- Cerkiew Św. Mikołaja, z jej wspaniałym, utrzymanym w bizantyjskim stylu wnętrzem.
Drugi dzień to przejazd do Wilna i chwila zadumy na cmentarzu na Rossie, jednej z polskich nekropolii narodowych, założonej w drugiej połowie XVIII w. Na cmentarzu Wojskowym, uczniowie wraz z Dyrektorem Szkoły i opiekunami, złożyli wieniec z białoczerwonych róż u podnóża pomnika Józefa Piłsudskiego, a po odśpiewaniu hymnu narodowego i upamiętnienia minutą ciszy poległych w walkach 1919-1920, zapalili znicze na grobach żołnierzy. Następnym celem było zwiedzanie kościoła Sw. Piotra i Pawła . Szczególnie podkreślić należy wystrój świątyni , a mianowicie sztukaterie, które zdobi ponad 2 tysiące rzeźb stiukowych o tematyce biblijnej, mitologicznej i historycznej. Jednym z ciekawszych elementów wystroju wnętrza jest przepiękny, kryształowy żyrandol w kształcie łodzi. Oryginalnym elementem jest również, umieszczony w kruchcie, wielki bęben litewski przywieziony przez hetmana Paca spod Chocimia po bitwie w 1673r. Kolejnym punktem wycieczki była Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie. Katedra Wileńska wraz z podziemiami to miejsce pochówku wielkich książąt litewskich, oraz króla Polski Aleksandra Jagiellończyka . W kryptach złożone są także szczątki żony Zygmunta Augusta oraz serce Władysława IV Wazy. Należy wspomnieć, że wyżej wymieniona katedra była miejscem potajemnego ślubu Barbary Radziwiłłówny z Zygmuntem II Augustem. Ostatnim punktem programu drugiego dnia był Uniwersytet Wileński założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego; po kasacie Towarzystwa Jezusowego (1773) upaństwowiony i zreformowany przez Komisję Edukacji Narodowej , a w II Rzeczypospolitej w latach 1919-1939 Uniwersytet Stefana Batorego. W gmachu Uniwersytetu uczniowie naszej szkoły Daria Krokowicz i Tymoteusz Rajczak wykonali inwokację poematu naszego wieszcza narodowego Adam Mickiewicza…Litwo, Ojczyzno moja (…)
Ostatniego dnia naszego pobytu na Litwie zwiedziliśmy Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich , których wnętrza kryją skarby i cenne zabytki architektury i sztuki . Spacerem doszliśmy do Ostrej Bramy, tej samej która wybrzmiała w Inwokacji naszych uczniów-bramy miejskiej na Starym Mieście w Wilnie. Wzniesiona w stylu gotyckim w latach 1503-1514 , wraz z przylegającym, do niej fragmentem muru obronnego jest jedyną pozostałością dawnych fortyfikacji miejskich , gdzie od wewnętrznej strony bramy znajduje się wzniesiona w 1829, kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej korony Polskiej. Ten ostatni element naszej wycieczki zrobił duże wrażenie na jej uczestnikach.
Wycieczka to również konkursy historyczne, których uczniowie wykazywali się zdobytą wiedzą historyczną na lekcjach historii, pogłębioną na kole historycznym oraz podczas wycieczki, a także chwila na odpoczynek, zabawę , rozmowy, nie tylko poważne oraz dzielenie się pasją do muzyki. Uczniowie mieli możliwość udziału w koncercie, który wykonał uczeń kl.8d Tymoteusz Rajczak, grając na gitarze Polski Hymn Narodowy oraz utwory rokowe.
Dziękuje w imieniu swoim i opiekunów za zaufanie, którym obdarzacie nas państwo od kilku lat na naszych historycznych szlakach.